A körömgomba és kezelése

Hogyan alakul ki a körömgomba?


Az evolúció során egyes gombafajok arra „specializálódtak”, hogy körmünkön és bőrünkön élősködőkké váljanak. Ezek a gombák aprók, és csak mikroszkóp alatt láthatóak.
Fő táplálékforrásuk a keratin, ami egy természetes fehérje, bőrünk, hajunk és körmünk fő alkotóeleme, ezért a gombás fertőzés a bőr, a haj, valamint a kéz- és lábköröm bármelyikét érintheti. Ha a kéz- vagy lábkörmök gombával fertőzöttek, az orvosok gombás körömfertőzésről beszélnek. Ennek a betegségnek a szakkifejezése az onychomycosis (az "onycho" = köröm, "mycosis" = gombás fertőzés).

A lábgombát és a körömgombát ugyanazok a kórokozók terjesztik, ezért a körömgomba gyakran együttesen jelenik meg a lábgombával. Ennek az is lehet az oka, hogy nem kezelik időben a lábgombásodást, amely során a gomba a lábujjak mentén tovább terjed, és a körmöket is megfertőzi. Fordítva is igaz: a kezeletlen körömgomba átterjedhet a fertőzött körömről a lábakra, a kezekre és a bőr más területeire is.

A körömgomba kezelése – a bőrgomba megelőzése

Elkapta a körömgombát? Ügyeljen arra, hogy a kórokozó ne terjedjen tovább! Összegyűjtöttük a legjobb tippeket körömgombásodás esetére.

Először a zokni: öltözködéskor először a zoknit vegye fel, majd csak ez után a többi ruhadarabot. Körömgombásodás esetén ez megakadályozza, hogy más ruhadarabok is érintkezzenek a fertőzött területtel.

A használt zoknit külön tárolja: a használt zoknit tartsa külön tasakban körömgombás fertőzés esetén. Ez megakadályozza, hogy a fertőzött szőr, vagy apró bőr- körömdarabkák átterjedjenek más ruhadarabokra.

Ha körömreszelőre van szüksége, csak eldobható körömreszelőt használjon körömgomba esetén, amit egyetlen használat után dobjon ki. Ügyeljen arra is, hogy reszelés közben ne terjesszen szét fertőzött körömforgácsot a helyiségben, és hogy a reszelő használat közben ne érjen hozzá az egészséges szomszédos körömhöz!

Körömolló fertőtlenítése: fertőtlenítse körömollóját (alkohollal vagy forralással) a fertőzött köröm levágása után.

Használjon több törölközőt: fürdés vagy zuhanyozás után használjon külön törölközőt a körömgombásodás által érintett lábára / kezére.

60°C-os mosás: a körömgombával érintkezett ruhaneműt legalább 60°C-on kell mosni. Kényesebb anyagok esetén szükség szerint használjon fertőtlenítőszert.

Cipőfertőtlenítés: fertőtlenítse cipőjét gombaölő cipőspray-vel, ez segíti a gombás fertőzés továbbterjedésének megakadályozását.

Hogyan kerüljük el a körömgombát?

Alapvetően bárki elkaphatja a körömgombát, de néhány kockázati tényező előfordulása kedvez a körömgombás fertőzésnek.
Összefoglaltuk Önnek ezeket a kockázati tényezőket, és megosztjuk Önnel, hogyan kerülheti el őket.

1. Túl szűk cipő: A túl szűk cipő folyamatosan nyomja a lábkörmöt, ami mikrosérülésekhez vezethet. Ezek növelik a fertőzés kockázatát, mivel ideális belépési pontot kínálnak a gombák számára.

Tipp: Cipő vásárlásakor ügyeljen arra, hogy kényelmes legyen, és ne szorítson. A bőrből vagy más légáteresztő anyagból készült cipők a körömgomba kialakulása szempontjából is kedvezőek, mivel szellőzhet bennük a láb.
Tegye ki a levegőre cipőjét használat után, hogy ki tudjon szellőzni / meg tudjon száradni. Ha biztosra szeretne menni, szerezzen be egy gombaellenes sprayt, és rendszeresen fertőtlenítse a cipőit.

2. Sport: Az olyan sportok, mint a kocogás, a tenisz, a futball vagy a túrázás, megterhelik a lábkörmöket. A gyakori irányváltások, hirtelen megállások vagy rövid sprintek hatására a lábujjak folyamatosan a cipő orrához nyomódnak. Ez a körmökön mikrosérülések megjeneléséhez vezethet, amelyeken keresztül a gombák könnyen behatolhatnak.

Tipp: Az izzadt sportcipőknek 24 órára van szükségük ahhoz, hogy megfelelően megszáradjanak. Ha lehetséges, használjon felváltva két pár sportcipőt. Így az "izzadt" párnak elegendő ideje lesz megszáradni.

3. Izzadó láb: A gombák szeretik a meleg, nedves környezetet, így az izzadt testfelüteket. A meleg, párás környezet az izzadt láb körül a cipőben ideális táptalaja a körömgombának.

Tipp: Minden nap használjon tiszta zoknit. A szintetikus anyagokból készült zoknikat mindenképpen kerülje, mivel ezek bent tartják a nedvességet. A légáteresztő, tiszta pamutból készült zoknik a megfelelőek, amelyek legalább 60°C-on moshatók.

4. Körömsérülések: Betörött köröm, ütés vagy vágás növeli a körömgombásodás kockázatát a sérült körmön. A nem megfelelő körömápolás a körömgombát is elősegítheti.

Tipp: Csökkentheti a sérülések kockázatát, ha rendszeresen vágja körmeit, kiváló minőségű körömollót használva.

5. Uszodák / fürdők: A gombák szeretik a nedves és meleg klímát a medencékben, szaunákban és gőzfürdőben. A nedves padlólapokon lapulnak, papucs nélküli fürdőzőre várva...

Tipp: Soha ne menjen mezítláb nyilvános fürdőkbe vagy zuhanyzókba, mindig viseljen papucsot. Fürdés után alaposan szárítsa meg a lábát és a lábujjak közötti részeket.

6. Nyaralás: Ahol az emberek mezítláb sétálnak, ott fokozott a fertőzésveszély. A körömgomba veszélyére gondolni kell a wellness részlegek használatakor vagy ha mezítláb megyünk végig a szállodai szőnyegen.

Tipp: Akárcsak a nyilvános uszodákban, itt is kötelező a papucs használata, ha el akarja kerülni a nemkívánatos körömgombát.

7. Bérelhető cipő: A bérelt sícipők mellett a bowling vagy a jégkorcsolya is magában hordozza a körömgombásodás kockázatát. Még a zokni sem nyújt megfelelő védelmet a gombás bőrpelyhek és gombaspórák ellen.

Tipp: Ezért soha ne viselje mások cipőjét. Mindig fennáll annak a veszélye, hogy megfertőződik az előző viselőtől származó gombaspórákkal.

8. Cukorbetegség: A keringési zavarok és a csökkent fájdalomérzékelés növeli a cukorbetegeknél a körömgombásodás kockázatát. A megemelkedett vércukorszint további táplálékforrást biztosít a gombák számára.

Tipp: Nem csak cukorbetegeknél fordul elő, hogy a körömgombát gyakran megelőzi a lábgomba, mivel mindkét gombának ugyanaz a kórokozója. Ezért a gombás fertőzést mindig korai stádiumban kell kezelni.

9. Genetikai tényezők: Vannak, akiknek genetikai hajlamuk van a körömgombára.

Tipp: A kezelés alatti higiénia és odafigyelés különösen fontos örökletes hajlam fennállása esetén, mivel a háztartásban élő gyermekek vagy unokák is fokozott kockázatot hordozhatnak.